www.muzicabuna.ro Web analytics

    Nu esti logat!

Login | Nu ai cont? Creeaza cont nou
stiri din muzica
critica muzicala
evenimente
unde mergem?
trupe si solisti
poze  | videoclipuri
melodii copiate
versuri proaste
asculta muzica
descarca albume
underground
adauga muzica ta
forum
sondaje
lista membrilor
blog-uri

Forum > Artisti debutanti > O parere va rog !

Pagina: 1

ncdragdam

Newbie
2 mesaje

O parere va rog !



scris pe 25 apr 2013 18:21 de ncdragdam

Nu pot sa spun ca e prima melodie compusa de mine insa e prima urcata pe youtube.
Si cei care sunt pasionati de muzica adica de compus negative sau melodii
as vrea sa schimbam pareri , impresii pe acest subiect.Numai bine.
Astept parerile voastre cu nerabdare.Nu conteaza pozitive , negative

http://www.youtube.com/watch?v=-4trOAI29tM&feature=youtu.be

Numai bine
sus
Martino

Veteran member
258 mesaje

Re: O parere va rog !



scris pe 25 apr 2013 20:02 de Martino

Mai, nu e rau deloc, suna destul de bine, insa problema este la conceptie/structura, la dezvoltarea ideei muzicale. Mai trebuie dezvoltat si variat mult ca ce ai incarcat acolo sa ajunga o piesa adevarata, insa pentru cineva care de-abia a inceput nu pot spune ca e rau. Bineinteles, parerile, feedback-urile mai obiective le vei putea obtine dupa mai multe incercari ca sa zic asa. Cum spuneai mai sus, daca esti interesat sa vorbesti cu cineva despre muzica eu pot fi unul dintre cei cu care ai putea sa schimbi niste ideei, mai asa de inceput. Bine, nici eu nu am experienta, de abia am inceput acum juma' de an de cand tot incerc sa dau de cap programului (tot FL Studio 10 folosesc si eu si cred ca e destul de bun, chiar foarte prietenos pentru cei care de abia au inceput) insa mai am multe de invatat. Pentru inceput, ce plug-inuri folosesti etc, eu folosesc cel mai mult Toxic Biohazard.
Mai las aici un link cu asa zisele mele piese sau mai bine zis incercari de a face piese. Iti urez multa bafta, nu uita YouTube e plin de tutoriale, iar informatia o poti gasi la discretie, asa ca poti sa progresezi cu o viteza mult mai mare fata de anii trecuti. Cine a invatat filtre, compresie, layering, tehnici de mixaj/mastering si cel mai important sa varieze o tema, sa dezvolte o idee muzicala a ajuns la un nivel destul de inalt.
Mult succes!!!
http://www.youtube.com/user/MartinoDeanMusic/videos?view=0


images.jpg (16.19 KB)


Editat de Martino pe 25 apr 2013 20:05
sus
ncdragdam

Newbie
2 mesaje

Re: O parere va rog !



scris pe 25 apr 2013 20:55 de ncdragdam

Salut.
Eu folosesc mult nexus2 ca plug-in in fl studio.Nici eu nu folosesc de mult fl studio cam de 7-8 luni insa nu stiu f bine sa lucrez cu el.Cum ai zis tre sa stii sa lucrezi cu multe efecte , filtre etc. am vazut dar asta inseamna multa munca si dedicare.Nu prea am rabdare ca tutoriale e full youtube-ul in engleza ce-i drept , insa in mare parte pricep ce zic aia.
Multi zic ca fl studio e pt. incepatori dar cred ca daca stapanesti bine programul poti sa faci cam orice in materie de muzica.
Uite id.meu:ndragos85 daca vrei sa vb. mai multe pe tema asta.Mi-ar placea sa schimbam cateva pareri , idei etc.
Numai bine.

sus
Martino

Veteran member
258 mesaje

Re: O parere va rog !



scris pe 25 apr 2013 21:36 de Martino


Da, sunt si care sustin ideea ca Fruity Loops e slab ca sound, ca nu poti scoate ceva de calitate, etc. Insa cel mai important este cunostintele care le ai despre sunet, cunostintele muzicale in general. Este important cum spuneam sa stii sa folosesti efectele cum ar fi reverb, delay, chorus, flanger, phaser (ultimele doua mi se par putin cam greu de inteles si controlat, delay-ul si reverbul sunt mai des folosite pentru a da putina ritmica si pentru a umple spatiul dintre note, e foarte bine sa le folosesti, insa nu trebuie sa abuzezi de ele), si de asemenea filtre, pentru ca fara ele practic mixul nu iese/ nu se aude deloc bine.
Am totusi si eu destule probleme in a face o piesa, daca ai ascultat ceva din linkul ala care l-am lasat mai sus nu se apropie nici una de ceva adevarat, insa cred eu sunt pe drumul cel bun. Fireste, nu este usor, mai ales pentru cei care interactioneaza pentru prima data cu asa ceva mai ales cand lipsesc notinuile tehnice care sunt mai greu de dobandit decat cunostintele muzicale. OK, iti dau add pe mess, si sper sa pot vorbi maine, daca am timp.
sus
Pagina: 1

Muzica ta

Asculta genul tau de muzica:



Asculta radioul tau preferat:



download soft: winamp player

Evenimente si concerte


vezi toate evenimentele

Evenimente salvate


Lista de evenimente salvate:

Nu ai evenimente salvate

Vezi evenimentele disponibile sau adauga un eveniment



Discutii pe forum

Vorbeste despre muzica si artistii preferati!

Concert In Poiana La Palilula


scris de CurteaRegala pe 2-06 ora 12:19

Musik mesage


scris de majanan pe 17-05 ora 16:49

Angajare cu diploma


scris de alex77 pe 15-05 ora 17:05

Am calificare electronica si automatizari si nu stiu cu ce se mananca


scris de alex77 pe 15-05 ora 17:04

Provocare chitariștii roboți


scris de Korobu pe 11-05 ora 16:01

Shawn Mendes - Stitches (TBoys Cover)


scris de sckin pe 9-05 ora 15:52

Maryan - Sweet Emotion (Pyannho-Rose Remix)


scris de Martino pe 9-05 ora 09:37

ce faci daca s-a asternut monotonia in relatia ta?


scris de vioricamacovei pe 26-04 ora 14:47

Stereo Beat Records cauta voci si producatori


scris de smoky2015 pe 30-03 ora 15:51

Caut studio inregistrari ieftin


scris de smoky2015 pe 30-03 ora 15:35

intra in forum
copyright © 2000-2016 MuzicaBuna.ro. Developed by HTD
despre muzicabuna.ro | termeni si conditii de folosire | echipa | contact

96 vizitatori si 0 membri acum pe site